Nejprve něco málo o historii bekovky, která je mimo ČR známá především pod označením flat cap, tedy plochá čepice. Vezměme to od konce. Zajímavý pohled na postavení ploché čepice v současnosti přinesl MUDr. Lanc3t:
Placatá čepice je přehazovačka 21. století.— Lancet (@Lanc3t) June 12, 2015
Irové zpočátku přistupovali k plnění zákona se značnou nevolí, ale časem se plochá čepice stala typickou součástí oděvu právě pro irské pracující. Kořeny vzniku ploché čepice se většinou hledají v severní středověké Anglii. Odsud se pak mimo Irska rozšířily do celého světa a mezi všechny sociální skupiny. Zájemce o podrobnější exkurzi do historie ploché čepice odkazuji třeba na článek webu Waremakers.
Jiná teorie tvrdí, že bekovka získala svůj název podle herce Josefa Beka, který ji s oblibou nosil. Blog módního webu sekora.cz tvrdí, že se bekovka jmenuje podle polského ministra zahraničí Józefa Becka, Na rozdíl od Josefa Beka Józefa Becka nikde na internetu v ploché čepici nenajdete, takže je to poněkud nepodložené tvrzení. K výsledku nakonec vede "papírový" zdroj informací - Slovník nespisovné češtiny.
(HUGO, Jan. Slovník nespisovné češtiny: argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov. Praha: Maxdorf, 2006. ISBN 80-7345-086-0.)
Slovník odkazuje na článek Boženy Zimové O řeči starého Podskalí - rázovité zaniklé osady na pravém břehu Vltavy mezi dnešním Jiráskovým a Železničním mostem.
Podskalská celnice
Myslím si, že tím bychom mohli pátrání po etymologii slova bekovka uzavřít a pustit si nějakou muziku.
Začněme chlapíkem, ke kterému placatá čepice neodmyslitelně patří. Briana Johnsona si bez jeho typické "new boy" čapky těžko představit.
Tahle image je ovšem typická až pro jeho kariéru v AC/DC. V glam rockové kapele Geordie zpíval ještě bez "bekovky".
Jinak tedy doufám, že zdravotní stav Brianovi dovolí přece jen ještě někdy před fanoušky vystoupit.
Také u nás máme muzikanta, kterého jen tak neuvidíte bez typické bekovky. Jde o vynikajícího jazzmana Jiřího Stivína.
Vybrat něco z bohaté Stivínovy tvorby je těžké. Vydal spoustu zajímavých desek se spoustou zajímavých lidí. Nakonec jsem zvolil čerstvou miniaturu z festivalu Jazzinec 2016.
A když už takhle skáčeme mezi hudebními žánry, ještě jeden velký skok. V poslední době je možné v placaté čepici vidět Keitha Flinta z Prodigy.
Vybral jsem hit, který mám od Prodigy nejraději - Voodoo People. Volume doprava!
wow, skvělý článek
OdpovědětVymazatmilujemebekovky
Tak toto ma dostalo. Vôbec som netušila, že bekovka pochádza z Írska. A ja tam o niekoľko týždňov letím a mám v pláne aj nejaké tie photoshooty. Len čo som sa práve rozhodla, že sa po čapici poobzerám, som dospela k záveru, že TAM ju mať priam musím! Fajný článok, vďaka.
OdpovědětVymazatTak to závidím. Budu se těšit na fotky. :-)
Vymazat